Prowadzenie gospodarstwa rolnego to trudne wyzwanie. Zmieniające się warunki rynkowe i pogodowe, ciężka, nie znająca weekendowego czy świątecznego odpoczynku praca, malejące zainteresowanie życiem i pracą na wsi to problemy, z którymi współcześni rolnicy borykają się na co dzień. Są to jednak już inni ludzie, niż poprzednie pokolenie rolników. Znakomicie zorientowani w nowinkach technologicznych starają się iść z duchem czasu i stosować nowe maszyny rolnicze, usprawniające pracę na roli i zwiększające jej wydajność.
Ciągniki rolnicze
Praca w polu kojarzy się przede wszystkim z ciągnikiem, który umożliwia operowanie pozostałym sprzętem do prac polowych. Ceny maszyn rolniczych są na tyle wysokie, że nie warto posługiwać się nimi za pomocą przestarzałych ciągników. Dlatego w nowoczesnych gospodarstwach spotyka się ciągniki najnowszej generacji, produkowane przez znane i obdarzane zaufaniem firmy motoryzacyjne. Ich rodzaj, moc, parametry techniczne dostosowane do prowadzonej przez rolnika działalności pozwalają na szybkie, sprawne i wydajne posługiwanie się pozostałym sprzętem.
Uprawa gleby oraz prace ochronne i pielęgnacyjne
Aby otrzymać zadowalające plony konieczny jest park maszynowy umożliwiający szybką i efektywną uprawę gleby. Dlatego nowoczesne gospodarstwa wyposażone są w wieloskibowe pługi, najczęściej obrotowe, umożliwiające orkę w obu kierunkach bez zbędnych przejazdów, rozsiewacze pozwalające na sprawną i precyzyjną dystrybucję nawozów sztucznych i opryskiwacze, gwarantujące wysoką jakość ochrony chemicznej, pozwalającą ograniczyć straty spowodowane przez chwasty czy szkodniki.
W latach suchych, kiedy wysokie temperatury i brak deszczu mogą negatywnie wpłynąć na ilość i jakość wyprodukowanej żywności świadomi rolnicy wykorzystują również stacjonarny sprzęt pomocniczy, jakim są deszczownice. Dzięki nim ograniczyć mogą straty, jakie niekorzystne warunki pogodowe powodują w uprawach.
Zasiewy i nasadzenia
Odpowiedni dobór ilości ziarna oraz jego prawidłowe przygotowanie do zasiewu gwarantują wyprodukowane według przemyślanych projektów, popartych licznymi badaniami i testami siewniki mechaniczne i pneumatyczne. Dzięki wydajnym skrzyniom nasiennym uzyskać można niższe koszty przejazdu, a akcesoria odpowiadające za równomierną dystrybucję nasion optymalizują ich zużycie.
Podobną rolę pełnią sadzarki – zapewniają odpowiednią szybkość nasadzenia, optymalne odległości między sadzonkami, są przystosowane do różnych typów sadzonek i pozwalają na ograniczenie ich strat.
Zbiory plonów
Współczesny rolnik wszystko jest w stanie zebrać z pola w sposób mechaniczny. Kombajn ewoluował na tyle, że zbierać nim można nie tylko zboża, ale i rośliny okopowe, warzywa i owoce, a nawet zioła czy kwiaty. Wyposażone w najnowszą technologię, często sterowane cyfrowo kombajny, szybkie i potrafiące się odnaleźć w każdym ukształtowaniu terenu znacznie skracają czas żniw i pozwalają na pracę w każdych warunkach pogodowych. Warto też wspomnieć o systemach wspierających pracę operatora, optymalizujących zużycie paliwa, oraz o serwisach dostępnych w okresie żniwnym 24 godziny na dobę. Wszystko to powoduje, że z ich pomocą plony zbierane są efektywniej, a wysoka jakość zebranego materiału przekłada się na przyzwoity zysk z upraw.
Fakt, że człowiek kiedykolwiek zniknie z pola wydaje się niemożliwy. Jednak stosowane przez niego maszyny rolnicze – nowe, wytrzymałe, wydajne i bezawaryjne, znacznie usprawniają jego pracę i spowodują że będzie ona opłacalnym biznesem. I choć ceny maszyn rolniczych często szokują, warto przeanalizować, ile dzięki nim można zaoszczędzić – czasu, pieniędzy i materiału roślinnego. Gdy doda się do tego komfort pracy operatora i jego długą żywotność sprzętu, zakup nowych maszyn rolniczych staje się opłacalną inwestycją.