Najpopularniejsze kombajny w Polsce

Każdego roku na polskich wsiach, pojawiają się tysiące kombajnów, umożliwiających bardzo szybki i sprawny zbiór plonów. Maszyna ta jest w stanie wykonać dla nas pracę przy pomocy trzech podstawowych funkcji, a mianowicie ścinania zboża, oddzielania ziaren od plew oraz kłosów od zboża. W wielu gospodarstwach rolnych kombajny są kupowane na własność, pomimo ich bardzo wysokich cen. Używane maszyny kształtują swój zakres cenowy w okolicach kilkudziesięciu tysięcy. Natomiast nowe maszyny, to czasem koszt nawet ponad miliona polskich złotych. Przez lata różne kombajny pojawiały się na polskich polach, a ich popularność ulegała zmianom.

Jakie są najpopularniejsze kombajny w Polsce?

Na samym początku królował zdecydowanie polski kombajn “Vistula”. Produkowano go w latach 60., był on zatem pierwszą tego typu nowością na rynku. Jednak jego popularność z czasem malała, ponieważ przystąpiono do produkcji kultowego już “Bizona”. Jego produkcja była prowadzona od 1970 roku, aż do roku 2004. Pomimo upłynięcia sporej ilości czas, ten kombajn cały czas jest bardzo popularny na polskich wsiach i nierzadko podczas żniw można go zobaczyć.

Pojawiają się jednak wciąż nowe marki, które podbijają polskie rynki. Dziś pod względem sprzedaży, bardzo popularne są włoskie kombajny, marki New Holland. Ich produkty są wytwarzane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku. To właśnie w tej fabryce we wcześniejszym okresie produkowane były kultowe kombajny Vistula oraz Bizon.

Innymi bardzo popularnymi na polskich polach, są również kombajny niemieckiej marki Claas. Ich popularność jest dyktowana przede wszystkim tym, iż model Claas Lexion 780, jest uznawany nieoficjalnie za najbardziej wydajny.

Oczywiście marek wciąż przybywa, a kupcy mają niezwykle różnorodne gusta pod tym względem. Dlatego też często kupowane są również niemieckie kombajny marki Fendt czy też Deutz-Farh. Popularnością cieszą się także wyroby amerykańskie – Case IH czy też Massey – Ferguson.

Czy warto inwestować w kombajny?

Z racji iż kombajny są bardzo drogie, wiele osób uważa, że ich kupno nie jest opłacalne. Czy jednak można się z tym zgodzić? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim w okresie żniw, niekiedy bardzo trudno jest znaleźć osobę świadczącą usługi koszenia zboża, szczególnie gdy jest sprzyjająca ku temu pogoda. Natomiast posiadając własny sprzęt, nigdy nie jest się uzależnionym od innych. Oczywiście jak wszystkie inne maszyny, kombajny czasem się psują. Jednak tak samo jak części do ciągników, tak też bez trudu można znaleźć na rynku części do kombajnów. Obecnie większość części do maszyn rolniczych, można zakupić za pośrednictwem rolniczych sklepów internetowych. Są tam między innymi części do pługów, części do rzadko spotykanych obecnie maszyn, niektóre z nich po regeneracji. Można zatem powiedzieć, że dziś sklep rolniczy stacjonarny, jak i internetowy sklep rolniczy, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Zatem nawet jeśli części bywają trudno dostępne, nigdy nie są nie do zdobycia. Z pomocą czasem w tym zakresie może nam przyjść również internetowa giełda rolna  czy oferty osób prywatnych, które sprzedają niekiedy nawet kombajny na części, po zadziwiająco niskich cenach.

Gdzie najlepiej jest zakupić kombajn? Tutaj mogą nam w tym pomóc między innymi giełdy towarowe w Polsce, na których można bardzo dobrze obejrzeć sprzęt i się bliżej z nim zapoznać. Dla osób nie mogących pozwolić sobie na nowy sprzęt, wciąż bardzo atrakcyjne są oferty od osób prywatnych, które niekiedy oferują kombajny za niskie ceny.

You May Also Like