Stare ciągniki rolnicze cieszą się coraz większa popularnością wśród pasjonatów. Jednak nie tylko oni decydują się na kosztowną odbudowę ciągnika. Również osoby planujące używać ciągnika do pracy na polu, decydują się na odbudowę starego sprzętu. Dziś przyjrzymy się jak wygląda cały proces renowacji, jak sprawić aby wszystko przebiegło bezproblemowo oraz podpowiemy, gdzie szukać części do starych maszyn rolniczych, ponieważ jest ich liczba niestety maleje.
Dlaczego warto inwestować w retro ciągniki?
Stare ciągniki cenione są w głównej mierze przez pasjonatów i kolekcjonerów, którzy wkładają duże pieniądze, aby ciągnik był w stanie idealnym. Jednak dlaczego coraz częściej robią to osoby planujące używać ciągnik na polu? Zakup części do ciągników zabytkowych często jest tańszy od zakupu nowego ciągnika. Obecnie istnieje wiele internetowych giełd rolnych przez co części do maszyn rolniczych są coraz lepiej dostępne. Kolejną zaletą klasycznych ciągników nad nowoczesnymi jest ich prosta i trwała konstrukcja. Jeśli dbamy o stare ciągniki, wymieniamy na czas płyny to praktycznie nigdy się nie psują, a sama ich naprawa nie jest skomplikowana. Jest to niewątpliwie duża przewaga nad nowoczesnymi maszynami.
Skąd pozyskać części do starych maszyn rolniczych?
Dostępność części zawsze była dużym problemem przy restaurowaniu starego pojazdu. Poszczególne części często trzeba było kupować na zamówienie, bądź przerabiać z innego modelu. Jednak, ostatnimi czasy sporo się zmieniło. Powstało wiele giełd towarowych w Polsce. Również powstaje coraz więcej internetowych sklepów rolniczych. Popularne i dostępne stały się też części do pługów czy części do kombajnów. Dzięki temu części coraz łatwiej zdobyć i coraz więcej osób decyduje się ratować stary ciągnik. Dawniej nie istniały nawet takie miejsca jak sklep rolniczy. Dzięki rozwoju handlu częściami do pojazdów zabytkowych, dostęp do nich jest o wiele łatwiejszy, a także są one dużo tańsze niż jakiś czas temu.
Jak naprawić stary ciągnik?
W przypadku starych i prostych konstrukcji, wiele osób decyduje się samemu naprawiać ciągnik. Można się dzięki temu dużo dowiedzieć o mechanice ciągnika oraz o jego budowie. Zwłaszcza, że obecnie jest dobry dostęp do części do ciągników. W przypadku nieco nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych konstrukcji, często niezbędna staje się pomoc specjalistycznej firmy. Jest to kosztowna inwestycja jednak wygląda ona dosyć prosto. Oddajemy ciągnik firmie specjalizującej się w ich odrestaurowywaniu, czekamy kilka miesięcy, a następnie odbieramy ciągnik w stanie jakby właśnie wyjechał z fabryki.
Podsumowując, warto naprawiać stare maszyny. Mogą one nam jeszcze posłużyć długie lata, jeśli utrzymamy je w nienagannym stanie, to ich wartość będzie tylko rosnąć. Zaletą ciągników retro jest ich prosta budowa, która pozwala na samodzielne ich naprawianie. Potrafi dać to mnóstwo zabawy i dużo nas nauczyć. Klasyczne ciągniki będą zarówno świetnym eksponatem muzealnym, jak i bezproblemowym wołem roboczym w polu.