Kombajn wszechczasów – Bizon Z056. Jak sprawdza się w dzisiejszym gospodarstwie rolnym?

Polskie kombajny marki Bizon produkowane były przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku w latach 1971 – 2004. W tym czasie, w historii marki, w szczególności zapisała się niezwykła maszyna rolnicza, czyli Bizon Z056. Była produkowana przez 18 lat i choć jej produkcja już dawno się zakończyła, to na polskich polach wciąż można spotkać te ponadczasowe kombajny, które radzą sobie świetnie z wyzwaniami współczesnego rolnictwa. Są doceniane nie tylko ze względu na ich skuteczną pracę, ale także niskie koszty napraw i dostępność części do Bizonów.

Bizon Z056 – charakterystyka modelu

Model tego kombajnu rolniczego powstał z myślą o zbiorach z pnia 4 podstawowych zbóż, rzepaku, niektórych roślin strączkowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich adapterów, rozszerzających zakres pracy kombajnu, może on pracować również przy zbiorach innych kultur nasiennych (kukurydza, słonecznik, trawy, koniczyna). Modele Bizona Z056/5 posiadały także rozdrabniacz do słomy.

Wymiary maszyny to 1400 cm długości, 320 cm szerokości, 400 cm wysokości, 420 cm szerokości hedera. Masa kombajnu wynosi 7700 kg. Kombajn ten jest wyposażony w silnik wysokoprężny SW-400 o mocy 73,5kW (100 KM). Heder, czyli zespół żniwny kombajnu Bizon Z056 posiada dość prostą konstrukcję i unoszony jest poprzez siłowniki hydrauliczne. Umożliwia on cięcie roślin na wysokości od 6 do 80 cm.

Po 2001 roku, kiedy nastąpiło przejęcie producenta Bizonów przez firmę New Holland, produkcja tych maszyn została wstrzymana. Stało się tak ze względu na przestarzałą konstrukcję kombajnów rolniczych Bizon oraz bardziej zaawansowane wymagania technologiczne współczesnego rolnictwa.

Części do Bizona wciąż dostępne na rynku

Pomimo tego, że konstrukcja Bizonów uważana jest za przestarzałą, maszyny te mają w Polsce jeszcze wielu sympatyków i użytkowników. Rolnicy nadal decydują się na wykorzystanie kombajnów Bizon Z056 oraz innych modeli z tej rodziny, przede wszystkim ze względu na dostępność części rolniczych. Ważną rolę odgrywa tu również niski koszt napraw kombajnów rolniczych Bizon. Warto mieć na uwadze, że części do Bizona można nabyć nie tylko w stacjonarnych sklepach z częściami, ale także w nowoczesnych, internetowych sklepach rolniczych. To udogodnienie dla rolników, którzy mieszkają daleko od dużych miast i wyjazd do sklepu wiąże się z dłuższą wyprawą. To także wygoda dla tych, którzy po prostu lubią szybko i bez wychodzenia z domu nabyć niezbędne części do ciągników i kombajnów.

You May Also Like