Kombajn do ziemniaków – zalety i wady użytkowania

Kombajny do ziemniaków to maszyny rolnicze, które są przeznaczone do zbioru dojrzałych ziemniaków. Umożliwiają one oddzielanie bulw od gleby, kamieni i innych elementów. Oprócz ziemniaków, tego typu kombajny mogą także zostać wykorzystane w trakcie zbiorów marchwi, cebuli, pietruszki czy buraków. Można podzielić kombajny na jedno-, dwa-, trzy- lub cztero- rzędowe, ze względu na szerokość ich części roboczej. Ponadto można wyróżnić kombajn do ziemniaków, który posiada specjalny zbiornik, lub taki który nie ma zbiornika, ale pozwala na gromadzenie warzyw w zestawie transportowym, który jedzie obok. Spotykane są także kombajny samobieżne i doczepiane.

Czy warto korzystać z kombajnu do ziemniaków?

Kombajny do zbierania warzyw to bardzo wydajne urządzenia o solidnym napędzie. Ich podstawą jest silnik o wyjątkowo wielkiej mocy. Sprzęt pozwala na swobodne dopasowanie prędkości do warunków, które panują na polu. Jednak można go stosować tylko jeżeli warunki atmosferyczne będą optymalne: musi być sucho i ciepło, a temperatura gleby powinna osiągnąć min. 10 st. Celsjusza. Przy większej wilgotności i chłodzie mogą nastąpić znaczne straty. Kombajn pozbywa się także niepotrzebnych liści i chwastów, które wyrastają między roślinami.

Kombajn do ziemniaków i innych warzyw świetnie sprawdza się w przypadku dużych plantacji. Ziemniaki są szybko wydobywane, oddzielane od ziemi, liści i chwastów i oczyszczane. Nie ma obawy, że ulegną one jakiemukolwiek uszkodzeniu. Bardzo dużym ułatwieniem są także specjalne separatory kamieni i brył. Droższe modele są dużo bardziej zaawansowane, posiadają specjalne systemy komputerowe, dzięki którym można łatwiej zaplanować i usprawnić przebieg prac. Ważne jest to, że do specjalnych zasobników, w których przechowywane są warzywa, spadają one z bardzo małej wysokości. Dzięki temu nie ulegną zniszczeniu i uszkodzeniom mechanicznym. Kombajny są także bardzo komfortowe dla osób, które nimi kierują. Kabiny są dobrze wyciszone, dzięki czemu hałas nie przeszkadza w trakcie pracy. Ponadto wmontowany jest specjalny, wygodny fotel, dostosowany do długich prac na polu.

Kombajn do ziemniaków idealny dla dużych gospodarstw

Kombajny do zbierania ziemniaków i innych warzyw to maszyny spalinowe. Dlatego trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem paliwa. Ponadto sprzęt produkuje szkodliwe spaliny, które zanieczyszczają okolice, powietrze, a także osadzają się na warzywach i innych roślinach jadalnych. Minusem może być także duży hałas, wprawdzie kabina pilota jest izolowana i wyciszana, jednak dźwięk pracującej maszyny może być bardzo niekomfortowy. Warto wspomnieć, że niektóre, starsze modele, wymagają wcześniejszego, dokładnego oczyszczenia pola z wszelkich chwastów i liści. W niektórych przypadkach ziemniaki mogą zostać rozcięte, zmiażdżone i uszkodzone. Szczególnie kiedy ciężkie koła przejadą po nie przekopanej jeszcze ziemi. Kombajny nie nadają się też do małych pół. W takich wypadkach trzeba sobie poradzić tradycyjnymi sposobami lub automatycznymi kopaczkami.

You May Also Like