Dobieramy noże do kosiarek – na co zwrócić uwagę?

Regularne używanie kosiarki wpływa prędzej czy później na stan jej noży. Z czasem stają się znacznie mniej użyteczne, a nawet całkowicie się psują. Wiele osób jest zawiedzionych ich skutecznością, dlatego chcą je wymienić na nowe. Noże do kosiarki występują w naprawdę wielu wersjach, dlatego przy ich wyborze łatwo się pogubić. Na co zwrócić uwagę kupując konkretne modele i jakie są ich poszczególne rodzaje?

Nóż oryginalny czy uniwersalny? 

Noże do kosiarki można kupić w wersji oryginalnej lub uniwersalnej. Te pierwsze gwarantują idealne dopasowanie, przez co nie trzeba się martwić o problemy z montażem. Warto zwrócić się wtedy bezpośrednio do producenta sprzętu. Minusem często jest tu słaba dostępność, która wiąże się z wysoką ceną. Zdarza się, że kosiarka ma już swoje lata, przez co ciężko o części zamienne przeznaczone wyłącznie do niej. 

W przypadku noży uniwersalnych trzeba zwrócić uwagę na więcej szczegółów. Niektóre modele pasują jedynie do pewnej części kosiarek. Są one jednak tak samo funkcjonalne jak wersje od producenta, a czasami nawet skuteczniejsze. Zanim dokona się zakupu trzeba zmierzyć parę rzeczy w swojej kosiarce. Istotne są tutaj poszczególne średnice otworów, jak i długości czy grubości samych noży. 

Najważniejsze pomiary przy doborze noża

Pierwszym pomiarem przy doborze noży do kosiarki powinna średnica otworu wewnętrznego. Musi odpowiadać ona rozmiarom śruby napędowej, bo inaczej nóż nie dopasuje się do reszty sprzętu. Standardową wielkością są 23 milimetry, ale dla pewności lepiej to dokładnie sprawdzić. W przypadku rzadszych modeli istnieją specjalne złączki, które redukują ewentualne różnice w średnicy otworu. Istotny jest też rozstaw otworów bocznych. Mierzy się wtedy odległość między ich środkami. W przypadku niektórych noży do kosiarki te otwory jednak nie występują, co znacznie ułatwia zadanie. 

Bardzo ważne są też wymiary samego noża. Najważniejsza jest jego długość, która może różnić się od oryginału co najwyżej o jeden centymetr. Przy większych różnicach jest możliwość zahaczania o elementy wewnętrzne kosiarki, co znacznie stępi nóż i uszkodzi sprzęt. Długość noży najczęściej zawiera się w przedziale od 30 do 50 centymetrów. Taka sama jak w oryginalne powinna być grubość noża (najczęściej 3mm) i jego szerokość. 

Rodzaje noży do kosiarek

Noże do kosiarki występują zazwyczaj w trzech wersjach: prostej, profilowanej oraz mulczującej. Te pierwsze nie zawsze są równe na całej długości i często mają wygięte końcówki. Są one wystarczające, jeśli do koszenia nie używa się kosza, bo siła odrzutu trawy jest zbyt mała, żeby do niego trafić. Coraz częstszym wyborem są wersje profilowane, gdzie wygięte łopatki zapewniają dokładniejsze koszenie. Konstrukcja zapewnia znacznie większą siłę odśrodkową, dzięki czemu trawa trafia bezpośrednio do kosza.

Ciekawym wyborem są noże do kosiarki w wersji mulczującej, gdzie ząbkowane brzegi dokładniej rozdrabniają trawę. Dzięki temu szybciej się rozkłada, co powoduje szybsze wchłonięcie składników mineralnych przez trawnik. Wpływa to na jej szybszy przyrost i wytrzymałość, co dla niektórych będzie zaletą, a dla innych wadą – oznacza to po prostu częstsze koszenie.

You May Also Like