Najlepsza pora na odchwaszczanie zbóż ozimych

Okres jesienno-zimowy nie zwalnia rolnika od obowiązku dbania o ziemię. W tym czasie nie maleją również wydatki. Czas po zbiorze plonów, kiedy jest jeszcze ciepło warto przeznaczyć na zabiegi pielęgnacyjne pól. Tam samo jak dbamy o części do maszyn rolniczych, jesienią i wiosną, powinniśmy zadbać o jakość gleby, czyli zastosować zabieg odchwaszczenia.

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią

Jesienne odchwaszczanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród rolników. Dzieje się tak z obawy przed zmarznięciem plantacji i dodatkowymi wydatkami. Większość rolników odchwaszcza swoje pola dopiero wiosną. Jednak powinno się wykonywać ten zabieg zarówno jesienią jak i wiosną.

Korzyści z odchwaszczania zbóż ozimych jesienią

Jesień to idealny termin na wykonanie odchwaszczania ponieważ większość chwastów na polach rozrasta się zarówno wiosną, jak i zimą. W okresie jesiennych zwalczamy przede wszystkim miotłę zbożową oraz chwasty dwuliścienne. Największą zaletą odchwaszczania plantacji jesienią jest lepsze przygotowanie gleby do wiosny, a co za tym idzie w okresie wiosennym zabieg odchwaszczania nie będzie już taki uciążliwy i pracochłonny. Wykonanie zabiegu odchwaszczania zarówno wiosną, jak i jesienią daje nam pewność, że większość chwastów została wyplewiona. Oczywiście skutkuje to lepszymi plonami w okresie zbiorów.

Na szkodliwe oddziaływanie chwastów najbardziej narażone są zboża: pszenica ozima, jęczmień ozimy i pszenżyto ozime.

Jesień to dobry czas na wykonanie odchwaszczania ponieważ chwasty w tym okresie są jeszcze młode i niezbyt mocno zakorzenione. Można je więc łatwo zniszczyć przy pomocy powszechnie dostępnych herbicydów.

Odchwaszczanie zbóż ozimych przedwschodowe

Jesienne odchwaszczanie zbóż można ostatecznie przeprowadzić do 2-3 dni po siewie. Potrzebna jest wtedy niewielka ilość specjalistycznych herbicydów, które zwalczają przede wszystkim miotłę zbożową i dwuliścienne chwasty. Do takich herbicydów zaliczamy między innymi: Panceot 330 EC, Glean 75 WG, Racer 250 EC.

Odchwaszczanie zbóż ozimych powschodowe

Zabiegi powschodowe przeprowadza się od fazy szpikowania zbóż aż do zakończenia wegetacji jesienią. Stosuje się wtedy herbicydy zawierające diflufenikan, na przykład: Adiunkt 500 SC WG, Snajper 600SC, Legato Plus 600 SC.

Gdzie kupić herbicydy do odchwaszczania zbóż ozimych

Wszelkie preparaty odchwaszczające możemy kupić przy okazji wymiany części do ciągników, części do pługów czy części do kombajnów (np.: bizon z056).  Zaopatrzymy się w herbicydy w takich miejscach jak na przykład zwykły sklep rolniczy. Najkorzystniej jednak odwiedzić giełdy towarowe w Polsce, gdzie oprócz herbicydów znajdziemy wszystkie części do maszyn rolniczych. Większość młodych i nowoczesnych rolników zaopatruje się przez internetowy sklep rolniczy. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu, który można poświęcić na wykonanie innych prac.

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem. Rolnicy odchwaszczający swoje pola zarówno jesienią, jak i wiosną uzyskują o wiele lepsze plony.

You May Also Like