Jaką kosiarkę wybrać dla małego gospodarstwa?

Wraz z nadejściem sezonu wiosennego rolnicy zwykle rozpoczynają przygotowania do prac polowych. Po zimie nadchodzi czas na przygotowanie maszyn rolniczych, ciągników, kombajnów, kosiarek do intensywnej pracy, dokonanie ich przeglądu technicznego i przeprowadzenie koniecznych napraw konserwacyjnych. Jest też czas na zakupienie nowego sprzętu rolniczego według potrzeb. Oczywistym jest, że w małych gospodarstwach rolnych potrzebny jest inny sprzęt i urządzenia o parametrach odpowiednich do pracy na tych powierzchniach. Oto kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki do małego gospodarstwa.

Jakie są rodzaje kosiarek?

Ze względu na sposób działania kosiarki dzielimy na listwowe oraz rotacyjne. Kosiarki listwowe występują w wersji z własnym napędem lub do podłączania do ciągnika rolniczego. Zbudowane są z noża w postaci wielu nożyków tnących. Nadają się do koszenia zielonki na paszę oraz do cięcia chwastów na nieużytkach. Charakteryzują się korzystną ceną oraz uniwersalnym zastosowaniem na dużych i małych powierzchniach.

Kosiarki rotacyjne dzielimy na bębnowe i dyskowe. W kosiarkach bębnowych elementem tnącym są szybko obracające się noże zamocowane na obrzeżach bębnów, zastosowane są zwykle dwa lub cztery bębny mające kształt walca. W kosiarkach dyskowych elementem tnącym są talerzowe, płaskie dyski. Noże umieszczone są na obrzeżach dysków. Kosiarki dyskowe mają zastosowanie na bardzo dużych powierzchniach. Kosiarki rotacyjne podłącza się do ciągnika rolniczego.

 

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki?

Wybór kosiarki to trudna decyzja ze względu na dużą ilość rozwiązań oraz parametrów, które trzeba rozważyć. Decyzję warto dobrze przemyśleć, aby potem nie żałować. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup kosiarki musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową jest powierzchnia łąk oraz innych terenów przeznaczonych do koszenia. Równie istotne są takie elementy, jak rodzaj koszonej powierzchni, ukształtowanie terenu oraz jego charakter, np. kamienie i nierówności. Zwykle wpływ na decyzję o zakupie ma cena urządzenia. W zależności od zapotrzebowania na zielonkę zakup kosiarki musi się kalkulować. Innym ważnym aspektem mającym wpływ na wybór kosiarki jest mała awaryjność i dostępność części zamiennych. W trakcie trwania sezonu nie możemy sobie pozwolić na długie przestoje w pracy.

Zalety kosiarek bębnowych

Cechy każdego rodzaju kosiarki sprawiają, że są one mniej lub bardziej przydatne w małym gospodarstwie. Kosiarki listwowe są zwykle tańsze i mniej wymagające niż rotacyjne, mają jednak mniejszą wydajność i bywają awaryjne. Kosiarki bębnowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrze radzą sobie w trudnych warunkach. Są wydajne i rzadziej się zapychają. Mają również niższą cenę, co może okazać się ważnym argumentem w małym gospodarstwie. Kosiarki bębnowe ścinają trawę blisko gruntu, jest ona mało zanieczyszczona i nadaje się na paszę dla zwierząt. Kosiarki rotacyjne potrafią ścinać nawet bardzo wysoką trawę i są bardzo wydajne. Ich cena jest jednak wysoka i przeznaczone są do dużych gospodarstw.

You May Also Like