W Polsce uprawia się obecnie ponad 200 różnych odmian truskawki, podczas gdy na świecie jest ich ponad dwa tysiące. Grandarosa jest nową odmianą deserowej truskawki wyhodowanej w Instytucie w Skierniewicach. Instytut ten zajmuje się hodowlą truskawki od 40 lat Grandarosa jest odmianą o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców.
Grandarosa – podstawowe informacje
Grandarosa jest krzyżówką odmiany Grandy i Camarosy. Posiada bardzo wiele atutów, takich jak atrakcyjny wygląd, wysoka jędrność, bardzo dobry, słodki oraz soczysty smak owoców, obfite plonowanie, małą podatność na choroby oraz wysoką wytrzymałość na przemarzanie. Owoce tej odmiany truskawki są bardzo duże, stożkowate i kształtne. Owoce są równomiernie wybarwione kolorem pomarańczowo-czerwonym. Wartość truskawek zwiększa silny połysk oraz wysoka jędrność. Truskawki są umiarkowanie aromatyczne oraz bardzo smaczne. Zawierają duże ilości cukrów rozpuszczalnych i witaminy C.
Jeśli chodzi o budowę, owoce odmiany Grandarosa posiadają lekko zagłębione orzeszki. Miąższ ma kolor jasnoczerwony a komora powietrzna jest średniej wielkości. Kielich przylega do owocu i umiarkowanie trudno oddziela się od niego. Kielich posiada średnicę zbliżoną do średnicy owocu oraz częściowo odchylone działki.
Grandarosa – odporność oraz przeznaczenie odmiany
Owoce odmiany Grandarosa są mało podatne na szarą pleśń. Roślina ta jest w dużym stopniu odporna na białą plamistość liści, a także na mączniaka prawdziwego truskawki. Grandarosa wykazuje umiarkowaną podatnością na czerwoną plamistość liści oraz werticiliozę. Jest to odmiana truskawki, charakteryzująca się wytrzymałością na przemarzanie.
Grandarosa jest odmianą, którą poleca się zarówno do uprawiania na plantacjach towarowych, do uprawy w tunelach niskich lub wysokich, jak i w ogrodach przydomowych i na działkach. Grandarosa jest odpowiednia do przyśpieszania owocowania. Warto zaznaczyć, że dobrze uprawia się ją w polskich warunkach. Przeznaczeniem tej odmiany jest hodowla zarówno do uprawy deserowej, jak i przetwórstwa. Dlatego, że pora dojrzewania tej truskawki jest wczesna, owocuje ona zwykle od początku do końca czerwca. Istotne jest to, że można ją uprawiać na opóźniono-przyśpieszony zbiór owoców, po to by uzyskać dwukrotne owocowanie w trakcie trwania jednego roku. Jest to roślina o silnym wzroście i luźnym, wzniesionym pokroju. Plon z jednej sadzonki truskawek odmiany Grandarosa jest bardzo obfity.
Grandarosa – wyłączne prawo do odmiany, sadzonki
Grandarosa jest chroniona wyłącznym prawem do odmiany, co oznacza, że niedozwolona jest jest dalsza odsprzedaż i rozmnażanie pod karą zapłaty odszkodowania na rzecz właściciela, czyli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Odsprzedaż sadzonek jest możliwa tylko jeśli Instytut udzieli na to zgodę. W przeciwnym razie sadzonki mogą być wykorzystywane tylko do produkcji owoców.
Sadzonki odmiany Grandarosa – frigo A kopane są w stanie spoczynku zimowego i utrzymane w hibernacji. Ważną informacją dla osób, chcących je uprawiać jest to, że dobrze się przyjmują oraz owocują po ok. 8 tygodniach od posadzenia. Sadzonki mogą być dostępne w miejscach takich jak internetowa giełda rolnicza. Decydując się na uprawę truskawki, warto zaopatrzyć się w potrzebny do tego sprzęt oraz gadżety, które kupimy stacjonarnie odwiedzając sklep rolniczy lub online przez internetowy sklep rolniczy.
Owoce odmiany Grandarosa doskonale nadają się do transportu nie tylko na terenie Polski. Odmiana ta zaczęła zdobywać rynki całej Europy, co jest dużym sukcesem dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Oprócz truskawek prowadzi on także hodowlę 6 gatunków roślin drzewiastych oraz pięciu gatunków roślin jagodowych, takich jak borówka amerykańska, porzeczka i agrest.