Dbamy o nasze hodowle – wybieramy najlepsze ogrodzenia pastwiskowe

Internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie posiadają m.in. części do ciągników, części do kombajnów, części do maszyn rolniczych czy części do pługów. Bardzo często jednak zapominamy o niezwykle ważnym punkcie naszej działki, czyli o ogrodzeniu. Odpowiednie ogrodzenia pola czy pastwiska, jest niezwykle ważne, wręcz kluczowe. Jeśli wykonamy je w odpowiedni, przemyślany sposób, damy koniom, czy innym zwierzętom odrobinę wolności. Muszą one jednak mieć zapewnione bezpieczeństwo oraz być zabezpieczone przed niespodziewanymi ucieczkami. Internetowe sklepy rolnicze oferują wiele tego typu rozwiązań. Które są najlepsze? Czym kierować się przy wyborze? Czym charakteryzują się konkretne typy? O tym, właśnie w tym artykule.

Jakie ogrodzenie pastwiskowe wybrać ?

PCV, jest to zdecydowanie najbardziej eleganckie oraz estetyczne rozwiązanie. Płotki koloru białego, ustawione dookoła pastwiska wyglądają naprawdę dobrze oraz cieszą oko. Tego typu rozwiązanie ma jednak swoje wady. Jest to bardzo drogie rozwiązanie. Jego cena na giełdach towarowych w Polsce, jest naprawdę wysoka. Nie jest ono także zbyt wytrzymałe. Pod naciskiem zwierząt może ulec zniszczeniu. W jego przypadku warto zastosować dodatkowego pastucha, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Drewniane ogrodzenia charakteryzują się swoją naturalnością i solidnością. Możemy je spotkać, niezwykle często na pastwiskach występujących w Polsce. Dzięki specyficznej barwie oraz teksturze, zwierzęta nie będą miały problemu z zobaczeniem tego ogrodzenia, nawet z większej odległości. Musimy pamiętać, że tego typu ogrodzenia jest naprawdę wymagające. Dobrej jakości drewno, wymaga częstej impregnacji. W przypadku niestosowania się do niej musimy liczyć się z możliwością przegnicia, a co się z tym wiąże, z uszkodzeniem ogrodzenia. Powinniśmy także wziąć pod uwagę, że tego typu rozwiązanie wymaga częstego wymieniania desek oraz regularnych napraw. Możemy się także spotkać, z przypadkami przegryzienia ogrodzenia przez zwierzęta.

Pastuch elektryczny jest najtańszym rozwiązaniem, jakie możemy spotkać na internetowej giełdzie rolnej. Tego typu rozwiązanie, sprawdzi się w przypadkach, gdy chcemy odseparować część pola, oraz uchronić je przed zadeptaniem przez zwierzęta. Nie jest to jednak najlepsza opcja, jeśli mówimy o całorocznym ogrodzeniu. Tasiemki bardzo łatwo mogą ulec zniszczeniu. W przypadku użycia plastikowych słupków musimy także wziąć pod uwagę możliwość ich wyganiania. Zdarzają się też zwierzęta, odporne na impulsy elektryczne.

Metalowe ogrodzenia najczęściej są wykonane z rurek. Charakteryzują się one dużą odpornością oraz wytrzymałością. Musimy je jednak stale zabezpieczać i sprawdzać ich stan. Zardzewiałe rurki mogą nie tylko się połamać, ale i zranić zwierzęta. Jeśli wszystko jednak dobrze przemyślimy, takie rozwiązanie będzie nam służyło wiele lat. Jest ono jednak dość kosztowne, a wprowadzanie modyfikacji nie jest łatwe. Jeśli źle zaprojektujemy ogrodzenie, zwierzęta mogą wkładać w nie nogi, dlatego musimy to dobrze zaplanować.