Śrutownik bijakowy – Twoja pomoc w tworzeniu pasz dla zwierząt

W wielu gospodarstwach można spotkać zwierzęta hodowlane. Rolnicy ze względu na uprawiane pola i zbiór zbóż są w stanie we własnym zakresie zapewnić swoim zwierzętom pożywienie, a zatem automatycznie oszczędzają na ich hodowaniu, ponieważ nie muszą kupować gotowych pasz. Samodzielne przygotowanie pasz przy obecnym rozwoju technologicznym i nowoczesnych maszynach rolniczych jest stosunkowo proste. Do wytwarzania paszy dla zwierząt niezbędną maszyną jest oczywiście śrutownik. Obecnie bardzo popularny i wykorzystywany na szeroką skalę jest śrutownik bijakowy.

Jak działa śrutownik?

Śrutownik bijakowy składa się z zespołu bijaków, czyli metalowych płyt, które szybko obracają się na wale. Bijaki z dużą siłą i szybkością uderzają w ziarno, szybko je rozdrabniając. To jak bardzo ziarno zostanie w takim śrutowniku rozbite, zależy od wielkości oczek sita w maszynie. Efektem takiego zabiegu przeprowadzonego w maszynie rolniczej jest oczywiście śruta.

W zależności od posiadanych zwierząt i ich upodobań w kwestii żywienia ziarna powinny być rozbijane na różne wielkości. Tutaj chodzi także o to, co zwierzęta najlepiej trawią oraz przyswajają. Niektórym potrzeba jedynie lekko rozdrobionego ziarna, inne natomiast potrzebują, by było one zmielone i zmiażdżone praktycznie całkowicie. Dlatego też przed wyborem odpowiedniego śrutownika bijakowego dla siebie warto bez wątpienia wziąć pod uwagę potrzeby swoich zwierząt.

 

Jak utrzymać śrutownik w należytym stanie?

Dzięki śrutownikowi bijakowemu można przygotowywać bardzo dobrej jakości mieszkanki paszowe dla swoich zwierząt, oszczędzając przy tym pieniądz ale także oferując im pożywienie naprawdę dobrej jakości. Każdego dnia, szczególnie w dużych gospodarstwach rolnych, wytwarza się ogromne ilości śruty. Śrutowniki bijakowe są zatem eksploatowane na bardzo wysoką skalę. Należy zatem o nie dbać, zapewniać im regularną konserwację oraz sprawdzać stan techniczny maszyny.

Części do Ursus czy też ogólnie części rolnicze warto kupować poprzez internetowy sklep rolniczy. Dlatego też gdy nasz śrutownik bijakowy wymaga naprawy i należy w nim coś wymienić, wówczas dobrze jest dokonać zakupu brakujących nam części przy pomocy internetowych sklepów rolniczych. Dlaczego? Przede wszystkim z powody znacznie niższych cen produktów, niż to bywa w sklepach stacjonarnych. Tymczasem maszyny rolnicze takie jak śrutowniki, dość często wymagają napraw, a zatem dodatkowego nakładu pieniężnego. Przed rozpoczęciem używania śrutownik, należy dokładnie zapoznać się z jego instrukcją oraz ogólnym sposobem użytkowania, by nie eksploatować go ponad normę. Poza tym ziarno dodawane do tej maszyny rolniczej zawsze powinno być suche (mokre mogłoby uszkodzić śrutownik).

 

Dziś części do ciągników i różnych innych maszyn rolniczych są stosunkowo drogie. Jednak kombajn do ziemniaków, kosiarka bębnowa, kosiarka rotacyjna, śrutownik bijakowy i wiele innych maszyn, warto mieć na własność. Choć należy w nie inwestować, takiego działania zawsze się zwracają. Warto jednak pamiętać o tym, by swoją maszynę rolniczą zawsze eksploatować z głową, by mogła służyć w gospodarstwie rolnym jak najdłużej.

You May Also Like