Rolniku, sprawdź, jak przygotować się do żniw

Lato to dla rolników najbardziej pracowity okres. Żniwa, czyli zbiory roślin uprawnych oraz zbóż trwają od czerwca do sierpnia. Ich początek zależny jest od rodzaju roślin oraz czasu ich zasadzenia. Często mówi się o żniwach małych i dużych. Te pierwsze to przeważnie zbiór jęczmienia i rzepaku – zaczynają się wcześniej, drugie natomiast polegają na zbiorze pozostałych zbóż i następują w późniejszym czasie.

Maszyny rolnicze wykorzystywane podczas żniw

Maszyny, które są najmocniej eksploatowane podczas tego pracowitego okresu, to bez wątpienia kombajny oraz ciągniki. Warto odpowiednio przygotować je jeszcze przed sezonem, aby zapewnić pracę o maksymalnej wydajności. Przegląd części do maszyn rolniczych oraz wszystkich najważniejszych komponentów to podstawa, od której należy rozpocząć przygotowania. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do intensywnego użytkowania kombajnu odkręcić jego koła i zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Koniecznie należy zadbać o prawidłowe podłączenie headera do kombajnu oraz o to, by jego praca odbywała się pod odpowiednim kątem względem podłoża. Przeglądowi należy poddać stan nożyków tnących i kompletność palców. Sprawdzając stan części do kombajnu trzeba zwrócić uwagę na układ napędzający, a w szczególności na tuleje przegubów, gdyż skutkiem ich zużycia jest niedokładne zbieranie zboża. Kolejna istotna sprawa to wyważenie bębna, który ma wpływ na wycieranie się łożysk. Skrzywione pręty klepiska należy bezzwłocznie wymienić. Podczas przeglądu nie można zapominać o kontroli silnika kombajnu, układu paliwowego, układu chłodzenia i smarowania. Jeśli któryś z elementów wymienionych tu komponentów lub układów budzi Twoje wątpliwości, niezwłocznie wybierz się do sklepu rolniczego, by zaopatrzyć się w nowe części do kombajnów. Możesz też skorzystać z wygodnych i szybkich zakupów w internetowych sklepach rolniczych.

A co z ciągnikiem?

Twój traktor również musi zostać odpowiednio przygotowany do żniw. Sprawdzenie stanu części do ciągnika to podstawa. Zdecydowanie uwagę należy zwrócić na filtry i części instalacji elektrycznych. Nie można zapominać o uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych. Pamiętaj o haku oraz odpowiednim ciśnieniu w kołach. Ciśnienie nieco niższe od zalecanego może zapewnić lepszą przyczepność podczas pracy na wyboistym terenie. Jeśli jakakolwiek część do traktora wymaga wymiany, nie zwlekaj! Im szybciej zatroszczysz się o jej wymianę, unikniesz przykrych niespodzianek podczas pracy w polu. Dzięki atrakcyjnym ofertom internetowych sklepów rolniczych możesz zaopatrzyć się w niezbędne części do maszyn rolniczych bez wychodzenia z domu!

WAŻNE! W czasie przygotowań do żniw oraz w ich trakcie miej na uwadze bezpieczeństwo – swoje i otoczenia. Zabezpiecz miejsca, które mogą stanowić zagrożenie (zwłaszcza dla dzieci), nie pozwalaj obsługiwać maszyn rolniczych osobom, które nie posiadają do tego odpowiednich uprawnień. A gdy podczas intensywnej pracy zaskoczy Cię zmrok, zawsze miej przy sobie odblaskową kamizelkę i nie dopuść do tego, by Twoja maszyna posiadała niesprawne oświetlenie!

You May Also Like