Żadna marka ciągników nie zyskała tylu gorących zwolenników, co Ursus. Na polskich polach można spotkać wysłużone egzemplarze, które nadal dzielnie służą swoim właścicielom. Może już dawno trafiłyby na złomowisko, ale jak tu pozbyć się maszyny, która pomimo wielu mankamentów i licznych napraw, tak naprawdę nigdy nie zawiodła w decydujących momentach.
Kultowe modele Ursusa
Wśród licznych modeli kilka zasłużyło sobie na miano kultowych. Szczególnym sentymentem rolnicy darzą modele C-330 i C-360.
Ursus C-330
Produkowany w latach 1967-1987 Ursus C-330 z silnikiem o mocy 30,5 KM, był lekkim ciągnikiem, który miał zmechanizować polskie rolnictwo indywidualne. Dla wielu polskich rolników był to pierwszy ciągnik używany w ich gospodarstwie. Szczególnym uznaniem cieszyły się C-330 z początkowych lat produkcji. Wśród jego zalet można wymienić stabilność podczas pracy, niezawodność uruchamiania nawet w niskich temperaturach, dwustopniowe sprzęgło i wytrzymałą skrzynię biegów, W kolejnych latach pogarszała się jakość części produkowanych przez kooperujące z Ursusem zakłady. Użytkownicy narzekali między innymi na paski klinowe, pompy paliwowe, wyskakujące biegi i wycieki płynów eksploatacyjnych. W latach 1986-1993 produkowana była zmodernizowana wersja o nazwie Ursus C-330M, która nie powtórzyła sukcesu “trzydziestki”.
Ursus C-360
Jeszcze większą popularność zdobył średni ciągnik Ursus C-360 z silnikiem o mocy 52 KM, który pojawił się jako efekt współpracy Ursusa z Zetorem w ramach utworzonego w 1961 r. Polsko-Czechosłowackiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ciągników. W efekcie ewolucji i modernizacji od Zetora 4011 poprzez Ursus C-4011 i Ursus C-355 w 1976 r. rozpoczęto produkcję “sześćdziesiątki”. Do zakończenia produkcji w 1994 r. wyprodukowany ich przeszło 280 tysięcy. Do kultowego modelu C-360 firma Ursus powróciła jeszcze po 2015 r.
Za co cenimy Ursusa?
Najpopularniejsze modele Ursusa wykorzystywane były niemal w każdym gospodarstwie rolnym w Polsce. Do czego służyły? Do wszystkiego. Uniwersalność ciągników Ursus była jedną z ich głównych zalet. Z pewnością maszyny te były chętnie kupowane, gdyż zapewniały przyzwoitą jakość w dobrej cenie. Trochę głośne, toporne, pozbawione ergonomii, ale bardzo wytrzymałe w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Ursus C-360 zapewniał możliwość współpracy z różnorodnymi maszynami. Prosta budowa pozbawiona nadmiaru elektroniki umożliwiała przeciętnie znającemu się na mechanice rolnikowi samodzielnie lub z sąsiedzką pomocą przeprowadzić większość napraw. Dodatkowym argumentem była dostępność części zamiennych.
Ursusy na rynku wtórnym
W popularnych serwisach ogłoszeniowych można spotkać oferty sprzedaży ciągników Ursus produkowanych jeszcze w ubiegłym wieku. O ich cenie decyduje bardziej stopień zużycia niż rocznik. Używany Ursus, pomimo swoich lat, może być trafioną inwestycją, zwłaszcza przy niewielkiej powierzchni gospodarstwa, lub gdy ktoś zamierza kupić go jako drugi ciągnik do gospodarstwa. Zakup używanego ciągnika wiąże się z większym prawdopodobieństwem dokonania koniecznych napraw, a obawa przed wydawaniem dużych kwot na remont może zniechęcać potencjalnych nabywców. W przypadku Ursusa dostępność części zamiennych jest wyjątkowo duża. Popularność tej marki sprawia, że oprócz części oryginalnych sprzedawane są również tańsze zamienniki. Korzystając z zakupów w internetowym sklepie z częściami zamiennymi do maszyn rolniczych, możemy w atrakcyjnej cenie kupić zamienniki nieustępujące jakością częściom oryginalnym. O ich jakości świadczą oceny i opinie wystawiane przez nabywców. Internetowy sklep rolniczy może zapewnić szybką dostawę części zamiennych pasujących do Ursusa C-360 lub innych modeli nawet wówczas, gdy oryginalne części zamienne nie są już produkowane.