Poznaj najciekawsze ciągniki marki MTZ

Belarus jest marką ciągników produkowanych w Mińskiej Fabryce Traktorów. Holding specjalizuje się w konstruowaniu maszyn rolniczych, a jego najbardziej znanymi produktami eksportowymi są modele traktorów oznaczone nazwą MTZ. Białoruskie przedsiębiorstwo zostało założone ponad 76 lat temu – jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Oferta tej firmy jest bogata w maszyny, które sprawdzają się zarówno w wielkopowierzchniowych gospodarstwach, jak i na niewielkich areałach ziemi.

MTZ 952.3 – najbardziej uniwersalny z traktorów

W 2019 roku model ciągnika MTZ 952.3 został nagrodzony w konkursie „Najlepsze towary Republiki Białoruś”. Zwiększyło to wiarygodność i zaufanie do marki jednego z największych producentów sprzętu rolniczego we wschodniej Europie. Jest to sprzęt, który posiada doskonałe parametry techniczne:

 • 4 cylindrowy silnik z turbodoładowaniem,
 • przekładnia mechaniczna z pełną synchronizacją z biegami w układzie 14/4,
 • udźwig trzypunktowego układu zawieszenia to ponad 4 tony,
 • pompa hydrauliczna o wydajności 45 l/min.,
 • tylny WOM o prędkości 540/1000 obr./min.

Traktor jest produkowany i sprzedawany głównie do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Można go kupić w Polsce w wersji 952.4 za pośrednictwem importerów. Model tego traktora wyróżnia się dobrym prześwitem i widocznością. Ponadto jest wygodny i nie zużywa dużych ilości paliwa.

Czym wyróżnia się MTZ 820?

MTZ 820 to sprzęt, który jest szczególnie przydatny w leśnictwie. Odpowiadają za to takie cechy ciągnika, jak:

 • metalowa maska,
 • duży prześwit maszyny,
 • wyjątkowo mocny silnik.

Ten model ciągnika MTZ można dodatkowo zabezpieczyć przed zagrożeniami występującymi w produkcji leśnej. Duże obciążenia, trudne warunki terenowe czy możliwość uszkodzenia mechanicznych wymagają specjalnej ochrony. W tym celu stosuje się tzw. zabudowę leśną. Przede wszystkim wzmacnia się podwozie – na spód zakładana jest osłona, przykręcana do przeznaczonych na ten cel otworów. W ten sposób chroni się również zbiornik powietrza w traktorze. W przypadku tej maszyny nie zapomniano o operatorze – obrotnica z blokadą sprawia, że może on zmieniać położenie fotela w traktorze o pełne 360 stopni. Nie bez znaczenia jest również osłona na tylną szybę, która dodatkowo chroni kierującego.

MTZ 320.4 – niewielka maszyna do zadań specjalnych

Jest to ciągnik ważący mniej niż 2 tony i używający wąskich opon. Sprawdza się w sadach i miejscach, które są dosyć ciasne. Równie dobrze może być używany wewnątrz pomieszczeń gospodarczych oraz do obsługi bydła. MTZ 320.4 posiada wiele cech, które są bardzo doceniane przez rolników:

 • wykorzystuje hydrauliczne wspomaganie sprzęgła,
 • posiada kompresor, dzięki któremu można podczepiać przyczepy i różne rodzaje agregatów rolniczych,
 • używa silnika z 3 cylindrami o mocy 36 KM,
 • zapewnia niskie zużycie paliwa – zaledwie 250g/KWh.

Konstrukcja jest niewymagająca, jeśli chodzi o obsługę. Nie ma również problemów z naprawami — układ napędowy ma prostą budowę. Części zamienne występują w dużej ilości — są dostępne w sklepach rolniczych online.

You May Also Like