Akumulator w ciągniku – sprawny i gotowy do pracy

traktor części

Dla każdego rolnika ważne jest, aby jego ciągnik był cały czas sprawy do pracy. Aby było to możliwe konieczne jest właściwe zadbanie o akumulator. Warto zatem wiedzieć jak dbać o akumulator, aby przez cały czas był sprawny i gotowy do pracy.

Bilans energetyczny

Właściwe dbanie o akumulator w ciągniku zacząć trzeba od sprawdzenia bilansu energetycznego. Innymi słowy, sprawdzić należy czy napięcia w układzie elektrycznym są zgodne z tymi, jakie podane są w karcie maszyny. Aby to zrobić należy zmierzyć napięcie w układzie. Pamiętać trzeba, aby czynność mierzenia napięcia przeprowadzić zarówno w momencie kiedy silnik jest włączony, jak i kiedy jest wyłączony. Jeśli okaże się, że napięcie jest zbyt niskie, oznacza to, iż akumulator nie jest w pełni naładowany. Jeśli natomiast napięcie okaże się zbyt wysokie, wówczas oznacza to ryzyko, że akumulator zużyje się zbyt szybko. W przypadku wystąpienia zbyt niskiego lub zbyt wysokiego napięcia konieczne jest przyjrzenie się regulatorowi napięcia oraz alternatorowi.

Właściwy olej i stan rozrusznika

Na stan akumulatora w ciągniku wpływ ma również jakość używanego oleju silnikowego. Jeśli bowiem olej zostanie źle dobrany, wówczas zwiększony będzie pobór prądu. Jednak jeszcze ważniejszą kwestią od oleju silnikowego jest działanie rozrusznika. Akumulatory do ciągników mogą działać nieprawidłowo właśnie ze względu na uszkodzenie któregoś z elementów rozrusznika. Mowa tu o zużytych szczotkach, łożyskach czy tulejkach. Zwłaszcza zbyt przetarte łożyska mogą wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie rozrusznika. Jeśli zatem rozrusznik będzie działał nieprawidłowo to akumulator pobierać będzie więcej prądu. A to doprowadzić może nawet do spalenia rozrusznika. W związku z tym zawsze jeszcze przed rozpoczęciem zimy konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego rozrusznika. Ważne jest także, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim połączeniom elektrycznym. Sprawdzić należy czy są czyste i dobrze przykręcone.

ciągniki rolnicze

Stan akumulatora

Aby akumulatory do ciągników mogły pracować sprawnie muszą być utrzymywane we właściwym stanie. Przede wszystkim zadbać należy, aby były suche oraz czyste. Ponadto bardzo ważne jest także, aby były dobrze zamocowane. Jeśli bowiem akumulator będzie przesuwał się podczas pracy przepływ prądu może nie być prawidłowy. Dobrze jest zatem dodatkowo zabezpieczyć zaciski. Użyć można do tego wazeliny bezkwasowej. Jak wspomniano, akumulator musi być suchy. Jeśli zatem ciągnik nie jest użytkowany przez dłuższy czas dobrze jest wymontować akumulator i przechowywać go w suchym i ciepłym miejscu. Co jakiś czas sprawdzane powinno być jego napięcie i w razie konieczności akumulator doładować należy za pomocą prostownika.

Właściwe dbanie o akumulator w ciągniku jest niezwykle ważne. Nie ma nic gorszego niż całkowicie rozładowany lub trwale uszkodzony akumulator. Lepiej jest takich niespodzianek uniknąć stosując się do powyższych wskazówek. Dzięki temu akumulator w ciągniku będzie gotowy do pracy przez cały sezon.

You May Also Like