Gdy wiosenne prace polowe są w pełni, wiele maszyn odpoczywa tylko podczas nocnych przerw. Jednakże powinniśmy zacząć się już powoli zastanowić nad tym, co zrobić z różnymi typami maszyn rolniczych w czasie, kiedy nie będziemy ich używać przez najbliższe kilka miesięcy. Wszakże od odpowiedniego zabezpieczenia zależy to, w jakim stanie dotrwają one do kolejnego sezonu i jak będziemy mogli z nimi pracować. Potrzebne do tego są naturalnie maszyny, stacjonarny sklep rolniczy w pobliżu (lub internetowy sklep rolniczy pod ręką) i chęć pracy.
Czynności przed ostatnim zjazdem z pola
Zanim jeszcze zjedziemy z pola do siedziby naszego gospodarstwa, warto jest dokładnie obserwować maszynę rolniczą w czasie pracy. Wszelkie luzy i nieprawidłowości będą wymagały zakupu części do maszyn rolniczych i napraw, a na to najlepszy czas jest podczas przestojów związanych z brakiem użytkowania. Kolejnym krokiem jest wstępne oczyszczenie maszyny z ziemi, plew, trawy lub innych zanieczyszczających elementów. Pozbycie się osadzonej trawy z kosiarki to nie tylko zabieg higieniczny, to również naturalny nawóz.
Po zjeździe do bazy
Kiedy już jesteśmy na miejscu, przed odczepieniem maszyny powinniśmy dobrze ją umyć. Doskonałym miejscem zaopatrzenia w myjki, odpowiednie lance i chemię jest internetowa giełda rolna, gdzie oprócz maszyn i sprzedaży plonów znajdziemy właśnie niezbędne do bieżącego utrzymania smary, części, akcesoria i kosmetyki. Po dokładnym umyciu powinniśmy unikać zamykania maszyny w garażu o ograniczonej cyrkulacji powietrza. Jeśli przechowujemy maszynę pod wiatą, można ją od razu podstawić i poczekać na naturalne wyschnięcie. W tym czasie możemy odwiedzić internetowy sklep rolniczy i porównać ceny, a także zamówić części do kombajnów, a także innych maszyn rolniczych wytypowane do wymiany. Warto tez zaopatrzyć się w takim sklepie w zapasy smarów.
Kolejne kroki po zaparkowaniu maszyn
Mamy już umyte i ustawione w miejscu przechowywania maszyny, zamówiliśmy już części do pługów i pozostałych maszyn rolniczych, teraz czas na prace konserwacyjne. Przede wszystkim powinniśmy wykonać wszelkie prace eksploatacyjne, których dokonujemy również podczas pracy, czyli kontrola luzów elementów roboczych, nasmarowanie maszyny w miejscach smarowania, czyli przez tak zwane kalamitki. Smar wypiera wodę i zanieczyszczenia, polega uniknąć korozji i zastania się elementów. Aby uniknąć korozji ramy lub innych elementów zarysowanych podczas prac polowych warto jest również zaopatrzyć się w podkład antykorozyjny i farbę. Specjalistyczne produkty dopasowane kolorem oferują właściwie wszystkie giełdy towarowe w Polsce. Zabezpieczenie przed korozją pozwoli uniknąć w perspektywie kilku kolejnych lat poważnego rdzewienia osłabiającego konstrukcję.
Pozostałe specjalistyczne czynności
Niejedna internetowa giełda rolna lub sklep oferujący części do ciągników posiada w swojej ofercie także specjalistyczne środki zabezpieczające na okresy między jednym a drugim sezonem. Pozwala to na pokrycie delikatną warstwą ochronną powierzchni maszyn, a warstwa ta zostanie usunięta podczas pierwszych prac polowych i nie pozostawi śladu. Ostatnią, bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach maszyn w nie wyposażonych. Pozostawienie opony niedopompowanej może powodować pęknięcia i uszkodzenia gumy, a co za tym idzie, kosztowną wymianę jeszcze przed sezonem. .