Jakie funkcje posiada kombajn do zbioru ziemniaków Grimme?

Maszyny do zbioru ziemniaków są obecne na polach od kilkudziesięciu lat. Obsługują zarówno małe, jak i duże gospodarstwa. Oczywiście poszczególne sprzęty różnią się stopniem zaawansowania konstrukcji. Jeśli rolnik specjalizuje się w uprawie ziemniaków i posiada spory areał ziemi, to lepszym wyborem będzie zakup maszyny przeznaczonej jedynie do zbioru roślin okopowych. Na pewno zwiększy to efektywność pracy oraz wygodę podczas zbiorów. Kombajn do ziemniaków GRIMME będzie dobrym rozwiązaniem z kilku powodów.

Krótka historia firmy Grimme 

Najbardziej znane kombajny pochodzą z fabryki znajdującej się w Damme, w Dolnej Saksonii. Zanim powstały nowoczesne modele maszyn do zbioru ziemniaków, firma Grimme musiała przejść długą drogę. Rozpoczęła produkcję już w latach 30. XX w. Pierwsza kopaczka do ziemniaków o nazwie Unerreicht została wyprodukowana w ilości tysiąca egzemplarzy.

Masowa produkcja seryjna została wdrożona w latach 50. W roku 1966 powstał pierwszy kombajn z napędem hydraulicznym, natomiast już 3 lat później światło dzienne ujrzał kombajn samobieżny — była to pierwsza taka konstrukcja na świecie. W ofercie firmy znajdowały się również maszyny uprawowe, maszyny do zbioru buraków oraz części do kombajnu.

Czym wyróżnia się kombajn do ziemniaków Grimme? 

Kombajn do ziemniaków GRIMME, niezależnie od modelu, posiada cechy, dzięki którym wyróżnia się na tle kopaczek ciągnionych. Świetnie sprawdza się podczas zbiorów na dużych obszarach, gdy praca trwa wiele godzin. W porównaniu do tradycyjnych kopaczek ma lepszą zwrotność, którą zawdzięcza doskonałemu układowi jezdnemu. Ponadto posiada takie funkcje i możliwości, jak: 

  • ogumienie, które można przystosować do rozstawu rzędów na polu, 
  • duże zdolności do jazdy na podmokłych glebach, 
  • dzięki regulacji silnika i jego optymalizacji pozwala oszczędzać paliwo, jednocześnie zostaje zachowana optymalna wydajność kombajnu, 
  • hydrauliczne ustawienie układu napędowego umożliwia najlepsze możliwe dostosowanie trybu pracy maszyny do panujących warunków glebowych – jest to bardzo istotne na ciężkich i wilgotnych glebach. 

Kombajn do zbioru ziemniaków GRIMME zapewnia świetną widoczność zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jest wyposażony w oryginalne rozdzielenie jednostki mocy na napęd oraz separatory. Dzięki temu rozwiązaniu można w lepszy sposób zaplanować naprawę każdego podzespołu osobno i zadbać o części do kombajnu

Jak wygląda zbiór ziemniaków z separatorem kamieni? 

Dużą zaletą konstrukcji z firmy Grimme jest funkcja powietrznego separatora do kamieni i mokrych skib ziemi. To rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne odsiewanie niepożądanych obiektów z wnętrza maszyny oraz ich separacji od bulw. Dzięki temu, że kamienie są cięższe od płodów rolnych, mogą być łatwiej przemieszczane, a także składowane w specjalnym pojemniku. Potem zanieczyszczenia są umieszczane na pryzmie, ładowane na przyczepę i całkowicie usuwane. Ta funkcja występuje w kombajnie do ziemniaków GRIMME EVO 290. 

You May Also Like