Jak dbać o ogród latem?

Ogród latem zachwyca feerią barw, zapachem kwiatów i smakiem rozlicznych warzyw. Jednak każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę, że efekt ten jest ulotny i aby utrzymać go jak najdłużej należy włożyć w ogród mnóstwo pracy. Ogród wymaga nieustannej pielęgnacji, szczególnie w okresie intensywnego operowania słońca.

Jak dbać o ogród latem?

Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela ogrodu jest podlewanie. Rośliny potrzebują wody zawsze, a w okresie upałów jest ona tym bardziej niezbędna. Szczególnie należy zadbać o wodę dla roślin młodych i świeżo posadzonych, rosnących w gruncie i w doniczkach.

Podstawową zasadą regulującą rytm podlewania ogrodu jest przestrzeganie pory podlewania. Ogrodu nie powinno się podlewać w ciągu dnia, szczególnie wtedy gdy słońce operuje najmocniej. Krople wody osadzające się na roślinach działają niczym soczewka skupiająca promienie słoneczne, które działając tym intensywniej mogą je poparzyć. Dlatego rośliny w ogrodzie i oczywiście warzywnik podlewamy o świcie i/lub późnym wieczorem, po zachodzie słońca.

Letnia pielęgnacja trawnika

Równie starannej pielęgnacji wymaga trawnik. Trawę należy podlewać tak, aby wilgoć sięgnęła 10-15 cm. Ważne jest też systematyczne wyrywanie chwastów, które rozrastają się na trawniku i w warzywniku, czy wśród kwiatów. Jeżeli pielenie chwastów nie przynosi spodziewanego efektu można zastosować chemiczne środki chwastobójcze, herbicydy, dostępne choćby w internetowym sklepie rolniczym. Należy jednak pamiętać, że oprysków herbicydem nie wykonuje się w porze największego nasłonecznienia ogrodu oraz przy silnym wietrze.

Koszenie trawnika

Koszenie ogrodowego trawnika to ważna część pielęgnacji ogrodu. Powinno być przeprowadzane systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu. Wysiewając trawę warto pamiętać, że kosiarka mechaniczna dotrze tylko do niektórych miejsc a zatrzyma się przy schodach czy ganku. Dlatego warto zostawić w newralgicznych miejscach ogrodu, niedostępnych dla kosiarek, kilkucentymetrowy pas wolny od trawy. Dodatkowo pas ten można wysypać żwirem czy wyłożyć kamieniem, tak aby zabezpieczyć te miejsca przed chwastami czy rozrastającą się trawą.

Do koszenia traw stosujemy kosiarki, może to być kosiarka bębnowa lub kosiarka rotacyjna do dużych połaci ziemi. Ręczna kosiarka bębnowa uznawana jest za najbardziej ekologiczną wśród wszystkich tego rodzaju narzędzi. Nie wymaga ani prądu ani paliwa, nie emituje zatem spalin i nie hałasuje. Charakteryzuje ją niski koszt nabycia i jeszcze niższy eksploatacji. Kosiarki bębnowe, napędzane siłą mięśni, są niewielkich rozmiarów, dzięki temu pozostają mobilne i łatwo znaleźć dla nich miejsce do przechowywania. Taką kosiarką można skosić trawę bardzo nisko, czyli do wysokości ok. 10 mm, ale mogą to też być inne parametry, bowiem wysokość koszenia ustawia się samodzielnie ręcznym regulatorem. Taka kosiarka sprawdzi się najlepiej w warunkach przydomowego i stosunkowo niewielkiego ogrodu.

Do naprawdę dużego ogrodu, a jeszcze lepiej do koszenia dużych łąk rolnych stosuje się kosiarkę rotacyjną. Kosiarka rotacyjna poradzi sobie bez problemów nawet z bardzo wysoką czy grubą trawą, która pozostawiona po skoszeniu zamienia się pod wpływem słońca w siano. Tego typu kosiarka przymocowana do specjalnych wysięgników sprawdzi się w trudno dostępnym terenie, nawet o dużym stopniu nachylenia.

You May Also Like