Jak wspomagać jabłonie jesienią?

Jesień i zima to bardzo ciężki okres dla wielu gatunków drzew i krzewów owocowych. Dlatego tak ważne, jest odpowiednie przygotowanie ich do zimowego spoczynku. Każdy sadownik musi pamiętać o kilku niezwykle istotnych obowiązkach. 

Wspomaganie drzew owocowych przed zimą – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że tylko dobrze odżywione i zdrowe rośliny mogą w idealnym stanie przetrwać zimę, a w kolejnych porach roku wydać dorodny i obfity plon. Jeżeli zatem kondycja drzew z jakiegoś powodu została nadszarpnięta (np. przez szkodniki i różne choroby), konieczne jest ich dokarmienie także po zakończeniu zbiorów. Jeśli jednak jabłonki są w dobrym stanie, proces dokarmiania ma na celu jedynie poprawienie ogólnego stanu pąków kwiatowych, aby w następnym roku były w jak najlepszej kondycji. 

Jedna z głównych zasad związanych z dbaniem o drzewa owocowe, mówi o tym, że jesienią powinno się je dokarmiać głównie cynkiem, azotem i borem. Jeśli jednak wystąpiły jeszcze inne objawy i nastała taka potrzeba, warto dodać innych składników. W ostatnich latach, specjaliści doradzają także dokarmianie magnezem. Ostatnie wiosny były bardzo obfite w opady, a w zimie nie doszło w odpowiednim momencie do zamarznięcia gleby, dlatego warto uzupełnić poziom tego składniku. 

Aby zakupić wszystko to co będzie potrzebne do dokarmiania drzewek, warto udać się na giełdy towarowe w Polsce lub skorzystać z oferty, którą przedstawia internetowy sklep rolniczy (https://www.zenox.pl/productlist/Ogród-Las/Ogrody-i-tereny-zielone lub internetowa giełda rolna

Dokarmianie jabłoni i inne etapy przygotowania ich do zimy

Aby proces dokarmiania jabłoni przebiegł bez żadnych problemów, warto pamiętać, że powinien on być przeprowadzony na zdrowych i sprawnych, zielonych liściach. Składniki, które zostaną podane za późno, kiedy liście będą już opadać, z pewnością nie zadziałają tak efektownie. 

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać podczas przygotowywania drzew i krzewów owocowych do zimy, jest wykorzystanie specjalnego nawozu. Nawóz powinien być dobry jakościowo, słaby nawóz jest nieefektywny i nieekonomiczny. 

Zgodnie z najnowszymi badaniami można powiedzieć, że najlepsze są nawozy, które posiadają składniki pokarmowe skompleksowane w aminokwasy. Są one bardzo bezpieczne, ale i skuteczne. Działają dość szybko, a najważniejsze składniki pokarmowe razem z aminokwasem tworzą małe cząsteczki, które pobierane są nie tylko przez przetchlinki, ale także przez przestrzenie międzykutikularne. Rośliny chętnie przyjmują aminokwasy. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to w jaki sposób, w jakich dawkach i czym będą nawożone rośliny na jesień, powinno być skonsultowane z profesjonalnym doradcą sadowniczym. Może on dokonać specjalnej analizy, aby np. sprawdzić zawartość wapnia, który jest przyswajalny. Specjaliści są w stanie dobrać najlepsze mieszanki nawozów. Jesień w sadach to bardzo ważny okres dla jabłoni. Warto właściwie o nie zadbać, aby na wiosnę cieszyć się zdrowymi i kwitnącymi roślinami, które wydadzą wiele okazałych owoców.

Więcej porad dla rolników dostępne na Blogu Rolniczym.

You May Also Like