Przyczepa rolnicza – niezbędna w gospodarstwie

przyczepy

Trudno jest sobie wyobrazić efektywną pracę w gospodarstwie bez przyczepy rolniczej. Na rynku dostępne są różne modele i typy przyczep. Wśród nich są te uniwersalne pozwalające na przewóz różnego rodzaju ładunków. Są i te bardziej wyspecjalizowane, które służą do przewozu konkretnego rodzaju ładunku. Każdy rolnik może zatem dobrać taką przyczepę, która idealnie odpowiadać będzie jego potrzebom. Wybór może jednak nie być taki prosty. Warto zatem poznać kilka istotnych informacji dotyczących przyczep rolniczych.

Przyczepy uniwersalne

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele przyczep rolniczych. Wśród nich są przyczepy uniwersalne i specjalistyczne. Jeśli chodzi o przyczepy uniwersalne to jedną z najpowszechniejszych jest przyczepa rolnicza typu wywrotka. Tego typu przyczepy charakteryzują się prostą konstrukcją. Przestrzeń ładunkowa ogrodzona jest czterema burtami, które można otworzyć, co ułatwia załadunek i rozładunek. Pamiętać jednak trzeba, że niektóre modele przyczep umożliwiają otworzenie wszystkich burt, a niektóre tylko jednej. Przyczepy – wywrotki różnią się także wysokością burt. Może mieć to wpływ na ich ładowność. Co ważne, przyczepy tego typu posiadają układ hydrauliczny umożliwiający podniesienie platformy. To zdecydowanie ułatwia rozładunek, zwłaszcza ładunku sypkiego. Przyczepy uniwersalne mogą posiadać także różne zaczepy do przyczep.

Przyczepy specjalistyczne

Poza przyczepami uniwersalnymi dostępne są również przyczepy specjalistyczne. Mówiąc ogólnie są to przyczepy, które dostosowane są do przewozu konkretnego ładunku. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą jest wygodniejszy i bezpieczniejszy przewóz. Wadą natomiast mniejsza funkcjonalność takiej przyczepy. Przykładem przyczepy specjalistycznej może być przyczepa służąca do przewozu słomy w belkach. Innym typem przyczep specjalistycznych są przyczepy służące do przewozu zwierząt. Zapewniają bezpieczeństwo i stabilność przewozu. Tak jak w przypadku przyczep uniwersalnych, tak i w przyczepach specjalistycznych mogą być stosowane różne zaczepy do przyczep.

przyczepy rolnicze

Przyczepa nowa czy używana?

Wybór konkretnego rodzaju przyczepy rolniczej to jedno. Wielu rolników zadaje sobie także pytanie czy zakupić nową czy używaną przyczepę. Dylemat ten podyktowany jest oczywiście przede wszystkim ceną. Nie da się bowiem ukryć, że używane przyczepy rolnicze bywają często kilkukrotnie tańsze od tych oryginalnych. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru przyczepy. Ta powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a tym samym powinna pozwalać na wykonywanie konkretnej pracy. Warto zatem nawet decydując się na przyczepę używaną wydać nieco więcej, ale kupić taką, która charakteryzować będzie się bardzo dobrą jakością. Dzięki temu można mieć pewność, że przyczepa posłuży przez wiele lat i co ważne, nie będzie ulegała dodatkowym awariom, co skutkować będzie dodatkowymi kosztami. Dobrze jest jeśli trafi się na okazję zakupu używanej przyczepy z gwarancją. To również stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie.

You May Also Like